• Behçet ve Ailevi Akdeniz Ateşi Hastaları Derneği
  • Başkan Fatih Metin 0543 269 95 42
  • Başkan Yard. Ferhat YERGÜN 0539 301 93 72
  • behcetdernek@gmail.com


STRES'i tanıyalım !

Tüm çıkmazlardan sorumlu tutulan stresi tanıyalım !!!! Kelime anlamı: Stres, vücudun çeşitli içsel ve dışsal uyaranlara verdiği otomatik tepkiye denir. Stres, vücudun baskı altında hissetmesi, bunalması, ruhun dengeden çıkması anlamlarına gelir. Çağımızın en büyük sorunlarındandır ki bu nedenle çözümsüz sorunlar hepsinde suçlu strestir.

Sosyal sorunlar; iletişim kuramama, bulunduğu ortama adapte olamama problemleri, iş hayatındaki problemler, kötü alışkanlıklar olan sigara, içki, uyuşturucu maddeler, evlilikte sorunlar, ben diye başlayan rol çatışması, yalnızlık…

Stres, direk ve indirek olarak beden ve ruhu tehdit eden önemli bir unsurdur. Bu nedenle stresi yenebilmeyi öğrenmek gerekir.

Stres vücudun sorunlarla mücadele edemediği takdirde yükün altında kalması dolayısıyla ezilme hissidir. Şimdi stresten nasıl kurtulunur ? Hiçbir görev veya iş sorumluluk almadan kurtulunur mu? Hayır. Çünkü beden ve ruh bir doyuma ulaşmadığı takdirde yine strese girebiliyor. Bu nedenle stres sadece bedeni ilgilendiren bir konu değildir. Örneğin her şeyiniz var, eviniz var, arabanız var, kredi kartlarınızı zamanında ödüyorsunuz, işnizi, eşinizi seviyorsunuz, çocuklarınızı seviyorsunuz ve okullarında başarılılar, iş hayatınız mükemmel gelir getiriyor,

Bu şekilde her şey yerinde olsa bile strese girebilirsiniz. Birden çok ihtiyacınızı maddi anlamda karşılayınca bedenen rahat hissediyorsunuz, Ya ruh? Ruhun açlığı yani isteği giderilmediği takdirde, ruh bir dostu ile iletişim kuramıyorsa, kendini yalnızlığa mahkûm ediyorsa, ihtiyaçları giderilmiyorsa, kendi yolunda yol alamıyorsa bu insana sıkıntı vermez mi? İnsanı strese sokan sadece dış etkenler değildir. Ayrıca insanı zorlayan iç etkenler de vardır. Örneğin insan hayatını anlamlandıramıyorsa, çaba ve çırpınışlarına manevi bir boyut yüklemiyorsa, hayatına kutsi bir hedef kazandırmıyorsa insan elbette mutlu olmayacaktır.


Kendimizi asosyal yapıdan çıkarıp monoton şehir yaşantısından uzaklaşıp kendimizi anlayan gerçek dostlara ihtiyacımız olduğunu bilmeli farklı dostluklar edinmeli ruh boşluğunu onlarla doldurup eksiklikleri gidermeliyiz.

Bir farklı yaklaşım ise stres ile gelen hastalıklarda hastalığı düşünmemek için;  mümkün olduğu kadar farklı hobiler elde etmeli (Belirli bir spor dalınına ilgi göstermek hastalığımızı zorlamadan katılmak, koleksiyonculuk, maket yapımı, dikiş nakış, balık tutma, yürüyüş,  dans etme, enstrüman çalma, fotoğrafçılık, takı yapımı, bahçe bakımı, yemek pişirmek ve hatta kitap okumak dahi birer hobi olarak sayılabilir) yapılmalıdır.


Baş ağrısı, uykusuzluk, halsizlik, mide kramplarından tutun ilerlediği ve sürekli olduğu durumlarda çok ciddi beden ve ruh hastalıklarına neden olmaktadır.


Beden rahatsızlıkları; hipertansiyon, kanser, diyabet, obozite, bağışıklık sistemi hastalıkları, gastrit, ülser, cilt hastalıkları, cinsel sorunlar, kalp hastalıkları, adet bozukluğu, ruhi hastalıklar; fobiler, kronik yorgunluk, karakter bozuklukları, şizofren, panik ataklar, bayılmalar, sinirlilik, iştahsızlığa neden olur.