Haberler

RaDiChal 2021 Nadir Hastalıklar yarışması sonuçlandı

Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı

“2021 yılında da devam eden Pandemi nedeniyle fiziki buluşmaların kısıtlanmasıyla bilimsel çalışmaların yavaşladığı kayıp bir yıl olur” diye düşünürken, ülkemizdeki güzide üniversitelerimizde bilim sever gençlerimizle RaDiChal Rare Disease Challenge yarışması çatısı altında BEFEMDER  olarak yaptığımız işbirlikleriyle çok verimli bir yıl geçirdik.

Üsküdar Üniversitesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü, Trgenmer Laboratuvarı kurucu direktörü Dr. Öğr. Grv. Cihan Taştan hocamız ve ekibi rehberliğinde RaDiChal 2021 Nadir Hastalıklar yarışmasında, tedavi araştırması yapılacak hedef hastalıklardan biri FMF yani Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığı seçildi.

FMF hastalığı için yarışan 12 üniversite takımının üyeleriyle farkındalık çalışmalarında hastalarımızın hikayelerinin yanısıra, uzman hekimlerimizin doğru bilgilendirme toplantılarını izleme fırsatı bulduk. Yeni tanı alan hasta gruplarının derneğimizden haberdar olmalarını sağlamak adına BEFEMDER olarak takımlarla kendimizi tanıtma programları düzenledik.

Yarışmadaki diğer hedef hastalık takımlarıyla FMF takımlarının ortaklaşa yaptığı sempozyum, konferans ve bilgilendirme programlarına katılarak farklı hastalık gruplarının takımında yarışan öğrencilerin de FMF konusunda bilgilenmesine vesile olduk.

Geleceğimizin teminatı değerli gençlerimizin, FMF hastalarına tedavi için geliştirdikleri yepyeni tedavi projesi fikirlerini gururla takip ettik.

2 Ekim 2021 akşamı RaDiChal 2021 Finalinde

The Mighty Chondrias BRONZ Madalya;

Geno4, FMForce, BağlıGenler, DNADocs, GeneBridge GÜMÜŞ Madalya;

GofTeam, Resesif16, FMF16E, Genius ALTIN Madalya kazanan FMF Takımları oldular, kendilerini emekleri için gönülden kutluyor, başarılar diliyoruz.

GofTeam Genes of The Future Team Takımının projesi EN İYİ FMF PROJESİ şeçildi.

2021’i FMF hastalarının görünür olduğu bir yıl haline gelmesini sağlayan, gündeme çok sık getirilerek toplumda duyulmasında büyük katkı sunan RaDiChal yarışmasında emeği geçenlere tek tek teşekkürlerimizi sunmak isteriz.

Bu projenin yöneticisi Dr. Cihan Taştan hocamıza,

yarışmada FMF Takımlarının rehberliğini yapan; Sn. Buse Baran, Sn. Beste Gelsin, Sn. Buket Budaklar’a,

FMF takımlarının her bir ekip üyesi değerli gençlerimize sonsuz saygı ve teşekkürlerimizi sunarız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu