Haberler

“Sağlığın Başlangıcı, Hastalığı Tanımaktır” sloganı ile derneğimizi kurduk

Geleceğin İnşasında Yükselen Değer Sivil Toplum Kuruluşlarının önemini değerlendirmek için, Konya merkezli DERNEĞİMİZİ’ni kurduk.

Dernek Başkanı Fatih Metin, Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısında, merkezi Konya olmak üzere derneği kurduklarını söyledi.

Dernek olarak amaçlarının, romatizma hastalıkları konusunda hastaları ve toplumu bilgilendirmek, uzman hekimleri bilimsel çalışmalara teşvik etmek olduğunu belirten Metin, bir diğer amaçlarının ise romatoloji alanına giren tüm hastalıklara, hasta, hastane ve Sağlık Bakanlığı arasında yaşanan sıkıntılara görüş ve önerilerinde bulunmak olduğunu ifade etti.

Meram Tıp Fakültesi Ramatoloji Kliniği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Tunç ise derneğin kendisi de behçet hastası olan dernek başkanı Fatih Metin tarafından kurulduğunu anlattı.

Hastalığın ilk kez 1937’de Prof. Dr. Hulusi Behçet tarafından tarif edildiğini ve behçet hastalığı konusunda en çok çalışmaları Türk doktorların yaptığını aktaran Tunç, bundan sonra derneğin gönüllü yardımcıları ve takipçisi olacaklarını dile getirdi.

Sağlığın Başlangıcı, Hastalığı Tanımaktır” sloganı ile Geleceğin İnşasında Yükselen Değer Sivil Toplum Kuruluşlarının önemini değerlendirmek için, Konya merkezli BEHÇET HASTALARI VE ROMATOLOJİK HASTALIKLAR DERNEĞİ’nin kuruluşunu 24.07.2013 tarihi itibariyle Konya’da ikamet eden kurucu 6 Behçet hastası ve 1 FMF hastası olarak gerçekleştirdik. Bu tarihten itibaren biz Behçet hastalarının ve derneğimizin adından da anlaşılacağı gibi Romatoloji grubuna giren hastaların sözcüsü olmaya çalışacağız (01.08.2013)

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu